انواع سرویس در رستوران

سلف سرویسها با ایده پذیرایی سریع و پر سرعت طراحی وساخته شده و ارائه خدمات و سرویس پذیرایی در آنها بسیارساده میباشد به شکلی که معمولا انواع اغذیه و اشربه درون کانترهای نگهداری گرم یا سرد بنام بن ماری درمعرض دیدمیهمان بصورت خطی قرار گرفته که در ابتدای این خط میهمان ظروف و سرویس مورد نیازش را در اختیار گرفته وسپس در طول خط پذیرایی حرکت میکند و انواع اغذیه و سالاد و…مورد نیازش توسط آشپزی که پشت خط قرار گرفته سرو میشود.نکته قابل توجه در مورد سلف سرویسها وجود صندوق در انتهای خط پذیرایی میباشد میهمان پس از انتخاب در انتهای این خط صورتحساب خود را قبل از صرف غذا پرداخت میکند

سرويس بشقابی PLATE SERVICE :

ین روش یکی از رایجترین و متداولترین و در عین حال ساده ترین روشهای پذیرایی در تمام نقاط دنیاست که مقدار غذا از قبل به عنوان یک پرس توسط مدیریت مجموعه تعیین گردیده و میهمان دخل و تصرفی در افزایش یا کاهش حجم ارائه شده ندارد مگر با دستور سفارش جدید.

استفاده از این روش در میهمانیهای بزرگ با توجه به کمبود پرسنل متخصص و ابزار کافی توصیه نشده و کاری بس نا معقول میباشد.

در این روش جهت ست آپ میزها از حداقل سرویسهای پذیرائی(قاشق.چنگال و…)استفاده شده و غذا در آشپزخانه درون بشقاب با دورچین کامل سرو گردیده و توسط ویتر به سالن پذیرایی و میز میهمان انتقال پیدا میکند.

این روش در واقع همان سیستم پذیرایی مرسوم در رستورانهای سطح شهروچلوکبابیها میباشد.

سرويس روش سنتی و بومی TRADITIONAL SERVICE :

این روش پذیرائی بازگشتی دارد به فرهنگ فلکوریک و میراث گذشتگان هر منطقه از این جهان بزرگ و گونه های مختلف آداب و رسوم طبخ اغذیه و پذیرائی که زندگی صنعتی امروزی نتوانسته آنها را محو نماید.به اینگونه روشهای پذیرائی،روش سنتی و بومی اطلاق میشود

از خصیصه های این روش میتوان به نکات زیر اشاره کرد:

  • بدلیل گوناگونی زیاد این روشها قابل قیاس کلی با یکدیگر نیستند و فقط میتوان به صورت موردی آنها را با یکدیگر مقایسه نمود.
  • تجهیزات،ملزومات و نحوه پذیرائی در این روش برگرفته از همان فرهنگ فلکوریک و سنتی منطقه بوده و از استاندارد خاصی پیروی نمیکند.
  • با توجه به یکنواختی زندگی ماشینی و دور شدن مردم از آداب و سنن قومی خود،این روش در بین قشر بزرگی از جوامع بشری در نقاط مختلف مقبول افتاده و از آن استقبال خوبی به عمل آمده

سرويس فرانسوي:

این روش یکی از رایجترین و متداولترین روشهای پذیرائی در رستورانها با درجه متوسط و بالاتر در دنیا بوده و چون ابتدا در کشور فرانسه رایج بوده به نام این کشور نیز به ثبت رسیده.

این روش دارای سرویس دهی شیک،لوکس و مجلل بوده و تیم میزبانی باید دارای تخصص مورد نیاز این روش باشند.

میزبان در حالت پذیرائی باید دست راست خود را بصورت بسته پشت کمر قرار داده و در حالی که دیس،سینی یا ظرف غذا را در دست چپ نگه داشته به صورت نیم تعظیم و از سمت چپ با رعایت فاصله مجاز در مقابل میهمان گرفته و صبر نماید تا میهمان به اندازه دلخواه از غذا برداشته و اجازه حرکت به او را بدهد.

لازم به ذکر است در برخی رستورانها غذای اصلی یا گوشتهای سرد ورقه شده را از قبل درون بشقاب جلوی میهمان قرار داده و فقط سبزیجات گرم ویا مکملهای دیگر غذا را به این روش به میهمان تعارف میکنند.

از خصیصه های دیگر این روش میتوان به نکاتی مانند:زمان پذیرائی نسبتا طولانی،سرو غذا ودسر در چند مرحله،انتخاب مقدار غذا توسط میهمان و نیروی انسانی کاملا متخصص اشاره نمود.